



Poślizgnięcia na stanowiskach pracy
W całej Europie, poślizgnięcia w miejscach pracy są prawdziwym problemem. To nie tylko skręcenia i stłuczenia. Poślizgnięcia bardzo często są przyczyną złamań kości lub innych wewnętrznych urazów. W najbardziej skrajnych przypadkach poślizgnięcia mogą kończyć się śmiercią. Poślizgnięcia są szczególnie niebezpieczne, jeśli osoba spada na ostry lub poruszający się przedmiot, upada z wysokości lub wejdzie w kontakt z gorącą powierzchnią bądź chemikaliami.
Jakie są przyczyny? Bardzo częstym winowajcą są zanieczyszczenia na powierzchni podłogi. Może to być woda, lód, oleje, smary, wycieki chemiczne, itp. Ale nie tylko rozlane płyny sprawiają, że powierzchnie podłóg są niebezpieczne. Wióry, proszek i inne luźne zanieczyszczenia mogą działać jak szklane kulki na powierzchni podłogi. Ponadto, nierówne i źle utrzymane powierzchnie podłogowe również zwiększają ryzyko poślizgu lub potknięcia się. Co można zrobić? Utrzymywanie pomieszczeń w dobrej kondycji jest niezbędne, podobnie jak edukowanie pracowników w kwestii zagrożeń. Należy dopilnować, by podłogi były regularnie czyszczone i konserwowane, a więc wolne od zanieczyszczeń, co powinno znacząco zmniejszyć ryzyko poślizgu. Na podłodze nie powinno być też żadnych kabli. Bezpieczeństwo podłogi powinno być często oceniane w ramach regularnych ocen ryzyka. Specjaliści do spraw BHP posiadają przydatne wskazówki dla oceny ryzyka, a także oferują narzędzie oceny ryzyka poślizgu (ang. Slips Assessment Tool – SAT). Należy starannie rozważyć wszelkie zagrożenia. Inicjowanie działań zapobiegawczych, takich jak montaż maty, podłogi lub powłoki antypoślizgowej może znacząco poprawić bezpieczeństwo pracowników. Trzeba także upewnić się, czy obszar jest dobrze oświetlony.
Które sektory gospodarki są najbardziej zagrożone? Służba zdrowia i opieka społeczna, edukacja, sprzedaż detaliczna i żywności, produkcja jedzenia i napojów, gastronomia i hotelarstwo, produkcja (ogólnie), budowa i utrzymanie fabryk oraz budownictwo. W latach 2013 i 2014 poślizgnięcia i potknięcia były najczęstszą przyczyną poważnych urazów u pracowników w Europie. Poślizgnięcia, potknięcia i upadki były odpowiedzialne za ponad połowę (57%) wszystkich poważnych urazów i prawie trzy na dziesięć przypadków (29%) kończyło się ponad siedmiodniową nieobecnością w pracy. W sektorze zdrowia i opieki społecznej odnotowano najwięcej poważnych/ określonych poślizgnięć i potknięć. Inne sektory, w których odnotowano ponad 2000 poślizgnięć, potknięć czy upadków skutkujących ponad siedmiodniową nieobecnością w pracy, to transport i magazynowanie, produkcja, sprzedaż hurtowa i detaliczna oraz edukacja. Źródło: HSE Poślizgnięcia, potknięcia i upadki z wysokości w Wielkiej Brytanii, 2014
Znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć.