Jesień 2021 - lista rzeczy do zrobienia przed pierwszymi mrozami! 0
Jesień 2021 - lista rzeczy do zrobienia przed pierwszymi mrozami!

O wiosennych porządkach z pewnością słyszał każdy. Z racji tego jednak, że jesień w 2021 przyszła do nas szybciej, niż w ubiegłych latach, należy sobie przypomnieć również o jesiennych porządkach! Te pod koniec sezonu są równie ważne, co te na na początku. Dlaczego? Bo oszczędza nam to wiele wysiłku po zimie, to po pierwsze. Szybko się jednak przekonamy, że tych powodów jest o wiele więcej!

Jesienne sprzątanie w 2021, czyli jak zabezpieczyć dom na zimę?

Jesień każdego roku jest ostatnim dzwonkiem, aby wykonać wszystkie niezbędne czynności związane ze sprzątaniem. Gdy zaczną się bowiem pierwsze przymrozki, nie będziemy już mogli tego zrobić. Przykłady?

 

 

 

  • Mycie podjazdu,
  • Czyszczenie elewacji,
  • Grabienie i porządkowanie podwórka,
  • Przygotowanie opału,
  • Uporządkowanie składzika czy komórki.

 

To wszystko musimy jednak zrobić, zanim nadejdzie zima. Dlaczego? Jeśli bowiem byśmy zbagatelizowali tę kwestię, przez cały okres od grudnia do lutego nasz podjazd, elewacja, dachy, i podwórko zbierałyby kolejne warstwy brudu i zanieczyszczeń.

Jak się nietrudno domyśleć, wyczyszczenie tego wszystkiego po zimie należałoby do nie lada wyzwań. Potrzebowalibyśmy nie tylko profesjonalnego sprzętu i pomocy drugiej osoby, ale również naprawdę dużej ilości wolnego czasu i cierpliwości. Lepiej podnieść do tego rozsądnie: wysilić się nieco jesienią, aby oszczędzić sobie potu i utraconych nerwów na wiosnę.

Od czego zacząć “wielkie sprzątanie” na jesień 2021?

Rzeczą - czy raczej budowlą - od której powinniśmy zacząć jesienne porządki, jest nasz dom. Konkretniej rzecz biorąc: dachówka, elewacja i okna z zewnątrz. Warto też zaznaczyć, że mowa tutaj o naprawdę dokładnym czyszczeniu, jakie ostatnio robiliśmy najprawdopodobniej na początku sezonu.

Cały proces zaczynamy od dachu, bowiem i tak wszystkie zabrudzenia będą z niego spływać po elewacji i oknach. Przy okazji możemy też zadzwonić po kominiarza, jeśli nie zrobiliśmy tego po zimie. W kwestii mycia dachu w domu mamy zasadniczo trzy możliwości: wiadro i ciągłe kursy do kranu, użycie szlaufa albo wykorzystanie myjki ciśnieniowej.

Ta trzecia opcja będzie dla nas zdecydowanie najwygodniejsza. Tym bardziej, że sprężona pod ciśnieniem woda charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością w usuwaniu zabrudzeń. Niestety, szlauf nie zagwarantuje nam tak wysokiego ciśnienia. W związku z tym przed płukaniem przy jego użyciu będziemy musieli wyszorować cały dach szczotą na długim kiju. Przynajmniej jeśli chcemy usunąć najcięższe zabrudzenia.

Konserwacja dachówek przed zimą - o czym warto pamiętać?

W przypadku niektórych dachów warto zaraz po ich wyczyszczeniu przeprowadzić konserwację i/lub impregnację. Dedykowane są temu specjalne preparaty i narzędzia, które najprawdopodobniej znajdziemy w specjalistycznych sklepach.

Impregnacja jest ważna, ponieważ przygotuje powierzchnię dachu na okres zimowy. Ograniczy destruktywny wpływ czynników zewnętrznych na strukturę dachówek i zmniejszy ryzyko powstania przecieków, dziur i tym podobnych.

Czyszczenie elewacji jesienią 2021 - jak to zrobić najlepiej, przy minimalnym wysiłku?

Kolejnym krokiem, po umyciu i zaimpregnowaniu dachu, jest czyszczenie elewacji. Ten, kto robił to choć raz w życiu wie doskonale, jak uciążliwa jest to czynność. Szorowanie kawałka ściany może trwać w nieskończoność, a i tak nie przynieść pożądanego efektu. Bezdyskusyjnie najlepszym sposobem na wyczyszczenie elewacji jest wykorzystanie dyszy ciśnieniowej. My polecamy na przykład ten produkt:

Z jej wykorzystaniem czyszczenie elewacji przebiega przynajmniej kilka razy szybciej, niż przy użyciu szlaufa lub wiadra z wodą. Co więcej - jest ono kilka razy bardziej skuteczne. Woda sprężona pod wysokim ciśnieniem usuwa bowiem nawet te zanieczyszczenia, które wniknęły już do pewnego stopnia w tynk. Jednocześnie nie jest to na tyle duża siła, aby w jakikolwiek sposób narazić strukturę elewacji na szwank.

Mycie podjazdu jesienią - jak się do niego zabrać?

Kolejnym wrażliwym punktem na liście miejsc do sprzątania jesienią jest podjazd. Tutaj również najskuteczniejszym możliwym sposobem będzie wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Jeśli bowiem wykorzystamy wodę o nieco wyższej temperaturze, sprężony strumień bez problemu usunie nawet te najbardziej uciążliwe zabrudzenia: jak plamy oleju, farby czy innych chemikaliów.

Zanim jednak uruchomimy myjkę wysokociśnieniową, wstrzymajmy się chwilę. Bardzo prawdopodobne bowiem, że na naszym podjeździe znajduje się całe mnóstwo liści, które właśnie spadły z drzew. Jeśli nie chcemy ich roznieść po całej okolicy i później “biegać” z grabiami - najpierw się ich pozbądźmy.

W tym aspekcie najskuteczniejsza będzie dmuchawa akumulatorowa do liści Makita. Nawet jeśli mamy naprawdę duży podjazd czy podwórze, bez większego problemu usuniemy dowolną ilość liści z tego obszaru. Projekt urządzenia jest dostosowany do potrzeb użytkownika (ergonomiczna rękojeść, optymalny ciężar), dzięki czemu sprawdzi się ono nawet przy długotrwałej pracy.

Segregowanie liści na poziomie profesjonalisty - co może Ci się przydać?

Liście jesienią nadają tej porze roku wyjątkowy klimat. W kontekście sprzątania obszaru wokół domu mogą być jednak niezwykle uciążliwe. Sama dmuchawa do liści będzie bardzo przydatna - bez dodatkowych akcesoriów jednak na niewiele się zda. W przypadku większych ilości odpadków organicznych będzie nam potrzebna taczka ogrodowa Load & Go 55 litrów lub większa. Załadowywać liście do pojemnika możemy przy pomocy takich akcesoriów jak:

Jeśli posiadamy kawałek ziemi, na którym uprawiamy rośliny, warto również zastanowić się nad kompostowaniem liści. Na początek wystarczy nam pojedynczy kompostownik EcoCompo 340 litrów. Gdy już wejdziemy na nieco wyższy poziom, możemy zastanowić się nad wprowadzeniem 3 faz kompostowania - jak powinno to przebiegać w modelowym gospodarstwie.

Dom i podjazd lśnią czystością - co jest następne w kolejce?

Po zakończeniu prac nad dachem, elewacją i podjazdem - najtrudniejsze za nami. Nie oznacza to jednak, że z pracą koniec. Następne w kolejności będzie podwórze i ogród. Do nich nie można jednak podejść tak uniwersalnie, jak do poprzednich kwestii.

Każde podwórze jest bowiem inne i wiąże się z innymi rodzajami zanieczyszczeń. O ile bez wątpienia będziemy musieli usunąć liście, o tyle odpadki takie jak gałęzie, owoce i tym podobne nie wszędzie się pojawią. W zależności od tego, z czym mamy do czynienia - będzie nam potrzebny inny sprzęt.

Do jednej z najczęstszych czynności przygotowawczych przed zimą (w kontekście ogrodu) jest przycinanie krzewów i żywopłotów. Dzięki temu będziemy przygotowani na gwałtowny rozrost roślin wiosną i nie dopuścimy do sytuacji, gdzie krzaki czy żywopłot się przesadnie “rozszaleją”.

Jakie przyrządy możemy wykorzystać do strzyżenia żywopłotu i krzewów?

Poszczególne z wymienionych produktów różnią się między sobą - na przykład długością, czy zakresem funkcjonalności. Po raz kolejny musisz się zastanowić, jakie konkretnie prace chcesz wykonać!

  • Strzyżenie trawnika,
  • Profilowanie krzewów,
  • Przycinanie żywopłotu,
  • Wyrównywanie roślinności w ogrodzie.

Połączenie ekologii z jesiennymi porządkami, czyli sprzątanie ostateczne - jak można to zrobić?

Jesień wydaje się być porą roku, w której odczuwamy szczególnie mocną więź z naturą. Pracujemy wtedy z ziemią, starając się ją okiełznać. Warto dodać do całego procesu odrobinę refleksji. Konkretniej rzecz biorąc - na temat ekologii. Prawda jest bowiem taka, że o byciu “eko” decydują nasze codzienne wybory.

W kontekście jesiennych porządków słowem kluczem będzie: kompost. Ma on bowiem całe mnóstwo zalet, które w mniej lub bardziej bezpośredni sposób przekładają się na poprawę stanu środowiska!

  • Ogranicza ilość toksyn w glebie, bo zamiast nawozu sztucznego używamy naturalnego.
  • Jego produkcja nie powoduje powstania żadnych szkodliwych dla środowiska związków.
  • Biodegradowalne odpady trafiają z powrotem do naturalnego obiegu!

Co istotne: kompostować możesz również odpady drewniane (np. gałęzie). Warunkiem jest jednak odpowiednie ich rozdrobnienie. To możesz zrobić chociażby za pomocą elektrycznej rozdrabniarki do gałęzi.

Przygotuj się na jesień 2021 - podsumowanie

Wiele mówi się o słynnych, corocznych “wiosennych porządkach”. Prawda jest jednak taka, że jesienią mamy równie dużo do zrobienia, co kilka miesięcy później. Musimy się bowiem odpowiednio przygotować na zimę! Posprzątać dach, ściany i elewacje póki jest jeszcze ciepło. Oprócz tego przydałoby się przygotować opał na zimę i uprzątnąć gałęzie oraz liście z podwórza. To wszystko zabierze całe mnóstwo czasu i raczej nie zdążysz do pierwszych śniegów. No - chyba, że skorzystasz z pomocy narzędzi ogrodowych! Tych natomiast u nas nie brakuje!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium